شماره های تماس
02144067947 – 09128051786
شماره های تماس: 02144067947 – 09128051786 | info@poranpey.com
Liquefaction-Mitigation-Using-Jet-grout-Columns---199-Kocaeli-Earthquake-Case-History

مقابله با روانگرایی با استفاده از ستون های جت گروتینگ در زلزله سال ۱۹۹۹ Kocaeli

مقابله با روانگرایی با استفاده از ستون های جت گروتینگ در زلزله سال ۱۹۹۹ Kocaeli (مطالعه موردی)

Liquefaction Mitigation Using Jet-grout Columns – ۱۹۹۹ Kocaeli Earthquake Case History

خلاصه:

زلزله Kocaeli با بزرگی ۷.۴ ریشتر در ۱۷ آگوست سال ۱۹۹۹ ترکیه را لرزاند و موجب آسیب های جدی در طول خلیج ازمیت شد. به دنبال این زلزله محققان با انجام مطالعات موردی سایت های بهسازی شده را مورد بررسی قرار دادند. یکی موارد مورد توجه مرکز خرید Carrefour بود که به هنگام زلزله در حال ساخت بود. طیف خاک بستر این پروژه از رس و سیلت نرم اشباع و ماسه های سست دارای پتانسیل روانگرایی تشکیل شده بود. برای مقابله با روانگرایی و کاهش نشست ها از ستون های تزریق با فشار بالا یا همان جت گروتینگ (Jet Grouting) با قطر کوچک در زیر فونداسیون استفاده شده بود.

ستون های جت گروتینگ زیر ساختمان اصلی که حدود ۶۰ درصد آن تکمیل شده بود به طور کامل قبل از زلزله تکمیل شده بود اما بسیاری از مناطق دیگر سایت بدون بهسازی مانده بود. یک مطالعه بعد از وقوع زلزله نشان داد که منطقه بهسازی شده بدون آسیب و مناطق اطراف ساختمان مذکور به دلیل وقوع روانگرایی حدود ۱۰ تا ۱۲ سانتی متر نشست کرده بودند.

مقابله با روانگرایی با استفاده از ستون های جت گروتینگ در زلزله سال ۱۹۹۹ Kocaeli

به طور تعجب آوری در طراحی عددی اولیه بهسازی زمین با این ستون ها گفته شده بود که زمین بهسازی شده به صورت یک جرم واحد کامپوزیتی عمل نخواهد کرد و این به خاطر آن است که سازگاری کرنش ها بین خاک و ستون های جت گروتینگ وجود ندارد که به موجب آن نتیجه گرفته می شد که ستون های جت گروتینگ نمی توانند به طور قابل توجهی باعث کاهش تنش ها و کرنش های برشی دینامیکی در خاک شوند. و گفته می شد که فایده اصلی این ستون ها داشتن سختی عمودی بسیار بالا آن ها است که موجب جلوگیری از نشست های تحمیلی وارده از بار دینامیکی می گردد. 

پارامترهای زمین بستر قبل از بهسازی و همچنین نحوه اجرا ستون ها به منظور مقابله با روانگرایی در اشکال زیر آمده است:

 

مقابله با روانگرایی با استفاده از ستون های جت گروتینگ در زلزله سال 1999 Kocaeli (مطالعه موردی)

 

مقابله با روانگرایی با استفاده از ستون های جت گروتینگ در زلزله سال 1999 Kocaeli (مطالعه موردی)

مقابله با روانگرایی با استفاده از ستون های جت گروتینگ در زلزله سال ۱۹۹۹ Kocaeli

با بررسی های صورت گرفته در این پروژه معلوم گشت که اگر آنالیزهای عددی اولیه درست می بود و ستون ها و خاک به صورت یکپارچه عمل نمی کردند منطقه ای که بهسازی شده بود کاملا مانند مناطق اطراف که دارای ستون های جت گروتینگ بودند دچار روانگرایی و نشست های بسیار و آسیب می شد در صورتی که این اتفاق نیوفتاد. همچنین این مطالعه موردی نشان داد که روش های طراحی قبل مانند Baezو Martin سال ۱۹۹۴ اگرچه ممکن است تاثیر این ستون ها را بیش حد در رابطه با کاهش تنش های برشی دیده باشد اما تا زمانی که یکپارچگی سازه حفظ گردد چنین المان های تسلیح بسیار تاثیرگذار در کاهش نشست های ناشی از بارهای سیکلیک می باشند. در پایان پلانی از محوطه سایت به همراه مناطق آسیب دیده و بدون صدمه آورده شده است.

 

Liquefaction Mitigation Using Jet-grout Columns-03

 

دانلود مقاله

 

[fusion_button link=”https://poranpey.com/wp-content/uploads/2019/09/Liquefaction-Mitigation-Using-Jet-grout-Columns-199-Kocaeli-Earthquake-Case-History.pdf” color=”custom” size=”large” type=”” shape=”” target=”_self” title=”” gradient_colors=”#ff8800″ gradient_hover_colors=”#0c00ff” accent_color=”#000″ accent_hover_color=”#fff” bevel_color=”” border_width=”” shadow=”” icon=”” icon_divider=”yes” icon_position=”left” modal=”” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″ class=”” id=””] Liquefaction Mitigation Using Jet-grout Columns [/fusion_button]

با دیگران به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *