شماره های تماس
02144067947 – 09128051786
شماره های تماس: 02144067947 – 09128051786 | info@poranpey.com

برخی پروژه های گودبرداری به کمک اجرای جت گروتینگ در سراسر دنیا

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در print
Picture-36

برخی پروژه های گودبرداری به کمک طراحی  جت گروتینگ (jet grouting) در سراسر دنیا

 

گاراسینو (۱۹۸۳)

از اولین پروژه­های گودبرداری توسط گاراسینو در سال ۱۹۸۳ گزارش شد که در آن، یک پروژه گودبرداری تا عمق ۸.۵ متر زیر سطح زمین (شکل در ادامه قسمت ب) با استفاده از ستون­های جت گروتینگ (jet grouting) به همراه دو ردیف انکر مورد بررسی قرار گرفت. در قسمت طراحی جت گروتینگ این پروژه قطر ستون­های جت ۷۰ سانتی­متر و با پروفیل‌های فولادی به‌صورت لوله با قطر ۸ سانتی­متر و ضخامت ۴ میلی­متر مسلح شده بودند. این پروژه به کمک تسلیح ستون­های جت گروتینگ­های با المان فولادی و دو ردیف انکراژ­ موجب کاهش لنگرهای خمشی شد.

 

سندرمن و توس(۲۰۰۱)

تحقیقاتی مربوط به یک گودبرداری در محله بن در آلمان با خاک رسوبی متشکل از دو لایه ماسه و شن ماسه­دار انجام دادند. گودبرداری تا عمق  ۳/۱۳ متر از سطح زمین طبیعی و در کنار ساختمان­های چهار و پنج طبقه اجرا می­شد(شکل ادامه قسمت الف). المان­های نگه­دارنده جت گروتینگ همراه با چهار ردیف مهار اصطکاکی برای کاهش نیروی خمشی در پایدارسازی این گود استفاده شد. بهسازی با اجرای سامانه تک­سیاله جت گروتینگ انجام گرفت و قطر ستون­های تشکیل‌شده به‌طور میانگین حدود ۲/ ۱متر مشاهده شد. سطح آب زیرزمینی در عمق ۲/۵ متر بالاتر از تراز کف گودبرداری قرار داشت. به‌این‌ترتیب عمق بهسازی ۱۸ متر از سطح زمین برای رسیدن به لایه باثبات متشکل از رس در نظر گرفته شد تا از جریان آب به داخل گود جلوگیری شود. مهم­ترین نتیجه این دو تحقیق نحوه اجرای جت­گروتینگ می­باشد که مؤید لزوم استفاده از مهارهای اصطکاکی و/یا پروفیل­های فولادی همراه با سیستم جت­گروتینگ در دیواره­هایی با طول زیاد، به منظور مقامت در برابر لنگرها و برش­های وارده به ستون می­باشد.

 

Picture-33
مثال هایی از پروژه های دیوار نگهدارنده و سازه نگهبان جت گروتینگ همراه با مهار اصطکاکی

 

ترمینال لنگرگاه بندر ناوگانتس در جنوب برزیل (اولیوریا، سوارس مارکوس، خوزه ۲۰۱۱)

 

ویژگی­های پروژه:

 • نگهداری دیواره ۸ متری
 • طول بیشتراز ۱۰۰ متر
 • بار روی لبه گود ۶۰ کیلو پاسکال
 • تقویت خاک برای آببند کردن و جلوگیری از تغییرهای بالا و مقایسه روش استفاده از جتگروتینگ با روشهای دیگر
 • مقایسه نتایج تحلیل عددی بین حالت وجود جت گروتینگ و نبود آن در تغییرش کل‌ها در دو حالت عددی و تعادل حدی
 • مطالعه عددی این پروژه در نرم افزار پلکسیس (Plaxis) انجام گرفت (شکل در ادامه). قسمت گیردار مهارهای اصطکاکی با المان ژئوگرید، قسمت آزاد آن با المان مفصل به مفصل انکر و ستون جت گروتینگ با یک لایه خاک تقویت­شده که مشخصات آن در جدول آورده شده مدل­سازی شدند.

 

نحوه مدل‌سازی در نرم افزار المان محدود
نحوه مدل‌سازی در نرم افزار المان محدود

 

برخی پروژه های گودبرداری به کمک اجرای جت گروتینگ در سراسر دنیا

نتایج

تغییرشکل­ها تطابق خوبی با اندازه­گیری­های محل داشته است. همچنین با چندین مدل متفاوت، تغییرشکل­ها با و بدون ستون جت­گروتینگ در شکل زیر نشان داده شده است که گویای تأثیر بالای اصلاح خاک پشت دیواره می­باشد، همچنین مقایسه ممان وارده به دیواره گود نیز مقایسه خوبی از نحوه تأثیر ستون جت­گروتینگ روی مقادیر این پارامتر نشان می­دهد. نمودارها با انواع بارگذاری­های مختلف تهیه شده­اند.

از نتایج مفید دیگر این پروژه می­توان به نکات اجرایی جت گروتینگ (jet grouting) اشاره کرد که توصیه شده است حین عملیات جت می­بایست کنترل کیفی به‌صورت مداوم انجام گیرد همچنین می­بایست در طول پروژه از ستون­های جت گروتینگ نمونه گرفت و مورد آزمایش فشاری تک‌محوره قرار داد تا مشخصات ستون­های جت به‌خصوص سختی این المان به حدنصاب طراحی رسیده باشد.

 

Picture-34
تغییرشکل های افقی به‌دست‌آمده از نتایج مدل سازی عددی با و بدون حضور جت گروتینگ

 

 جت گروتینگ Picture-35
ممان های خمشی وارده به دیواره گود با و بدون حضور جت گروتینگ

 

پروژه گودبرداری عمیق در مرکز شهر اسکوپیه (جوزیفووسکی، سوزینوو و مارکوو۲۰۱۴):

 

ویژگی های پروژه:

 • ساختمان اداری-دولتی شهر اسکوپیه
 • محیط گود زمین ۵۲ در ۲۳ متر، عمق گودبرداری ۶/۱۲ متر از سطح زمین
 • این محدوده با ساختمان­های مسکونی و خیابان احاطه شده است که امکان تخلیه آن­ها در حین عملیات گودبرداری وجود نداشت. نگهداری گود و پایدارسازی زمین همراه با کنترل آب­های زیرزمینی و آب­بند کردن گود مسائل مطرح در این پروژه بود.

وضعیت پروفیل خاک

نتایج گمانه­ های ۴۰ متری:

 • پروفیل همگن تا عمق ۳۲ متری از مصالح شن ماسه­دار
 • ۳۲ متر به بعد خاک مارن خوب متراکم شده (M).

حل مسئله

به دلیل وجود ساختمان­ها و دیگر زیرسازی­های اطراف گود، تغییرشکل مجاز برای این پروژه به حداکثر ۱۵ میلی­متر محدود شد. بنابراین طرح توأمان دیوار پایدارکننده با شمع و انکراژ موردتوجه قرار گرفت. البته طرح دیوار دیافراگمی هم مورد آنالیز قرار گرفته بود. طرح عمدتاً به استفاده از ستون­های جت گروتینگ به‌عنوان پرده آب­بند و همچنین آب­بند کف برای جلوگیری از ایجاد جریان آب توجه می­کرد. نهایتاً طرح دیوار نگه­دارنده با استفاده توأم از شمع و jet grouting منجر به اجرای ۱۰۱ شمع ۸۰ سانتی­متر و فاصله مرکز به مرکز ۱۴۰ سانتی‌متر و ما­بین آن­ها ستون­های جت گروتینگ (jet grouting) اجرا گردید. برای پایداری دیوار یک ردیف انکر در عمق ۳ متری سطح زمین بین ستون­های مسلح علاوه بر المان­های قبل طراحی گردید. همچنین با اجرای ستون­های جت گروتینگ آب­بندی گود به‌طور کامل انجام گرفت.

 

 جت گروتینگ Picture-36
گودبرداری به کمک دیوار نگه دارنده جت گروتینگ

 

جت گروتینگ

در ابتدا چندین نمونه برای به دست آوردن پارامترهای سامانه تزریق اجرا شد تا بهینه‌ترین حالت ازنظر ماشین­آلاتی برای قطرهای بیشتر تعیین شود. فشار تزریق روی ۴۰۰ بار تنظیم و نازل­های خروج دوغاب با قطر ۸/۱میلی‌متر به کار گرفته شد. با نسبت آب به سیمان­های متفاوت همچنین سرعت چرخش روتاری متفاوت ۹ عدد نمونه جت گروتینگ (jet grouting) اجرا گردید، بعد از ۷ روز از اجرا از این چند ستون مغزهگیری و برای تعیین پارامترهای مقاومتی به آزمایشگاه فرستاده شد . مقاومت تک‌محوره به‌دست‌آمده از نتایج آزمایش روی این نمونه­ها برای مدل‌سازی طرح مورد استفاده قرار گرفت.

 

آنالیز طراحی جت گروتینگ

پایداری کلی در گودبرداری فوق­الذکر در نرم افزار المان محدود پلکسیس دوبعدی محاسبه شد. در این برنامه تمامی مصالح به‌کاررفته برای پایداری گود مدل­سازی شد. برای طراحی این پروژه، تحلیل دو مدل رفتاری موهر کولمب (MC) و مدل خاک سخت شونده توسط این برنامه انجام گرفت. پارامترهای ورودی در نظر گرفته‌شده برای خاک و ستون­های حاصل شده در جدول آمده است.

 

 جت گروتینگ jet grouting Picture-37
مشاهدات صحرایی و مغزههای گرفته شده از ستون¬های آزمایشی جت گروتینگ a)مشاهده چشمی ستون¬ها b)نمونه¬های خاک-سیمان از ستون¬های جت گروتینگ

 

برخی پروژه های گودبرداری به کمک جت گروتینگ در سراسر دنیا

مشخصات مصالح

 

 جت گروتینگ jet grouting Picture-38

 

با توجه به ادبیات فنی در مورد نسبت ارتباط سختی و مقاومت تک‌محوره  برای مدل­سازی جت گروتینگ (jet grouting) و اندازه­گیری تغییرشکل­های حاصله مدول یانگ جت گروتینگ (jet grouting) را در روش مدل­سازی موهر کولمب  برابر  در نظر می‌گیریم که در این پروژه مقاومت فشاری تک‌محوره نمونه­ها حداقل برابر ۸ مگا پاسکال طبق نتایج آزمایشگاه به دست آمد. انکرها بعد از سعی و خطای مکرر با طول باند ۷ و طول کلی ۱۲ متر مدل­سازی شدند. بار وارده برابر ۳۳/۳۳ کیلو پاسکال به‌عنوان بار ترافیکی طرح در نظر گرفته شد.

نتایج تحلیل نشان‌دهنده تغییرشکل کلی در بالا گود کمتر از ۶ میلی­متر و در پنجه بین ۱۰ تا ۱۲ میلی­متر بودند. بیشترین تغییرشکل مربوط به وسط گود به میزان ۲۸ میلی­متر بالازدگی بود که آن‌هم به دلیل جریان آب و فشار رو به بالای آب در زیر گود بود. در طی عملیات تمام محاسبات طراحی پروژه با اندازه­گیری­های محل به‌وسیله ابزارگذاری کنترل و انطباق داشت. عملیات گودبرداری ظرف مدت ۲ ماه در مارس ۲۰۱۴ تمام و ساخت سازه آغاز گردید.

 

 جت گروتینگ jet groutingPicture-39
اتمام عملیات پایدارسازی گود با ستون¬های جت گروتینگ

 

درباره پوران پی

بيش از يک دهه تجربه در ارائه خدمات نوين مهندسي ژئوتکنيک و بهسازي خاک همچون: نيلينگ و انکراژ ميکروپايل ستون شني ارتعاشي جت گروتينگ و اختلاط عميق ارائه خدمات مشاوره و مطالعات ژئوتکنيک

سایر خدمات