شماره های تماس
02144067947 – 09128051786
شماره های تماس: 02144067947 – 09128051786 | info@poranpey.com
شاخص-1

اختلاط عمیق خاک (DSM) در ماسه روانگرا شده پامیس

اختلاط عمیق خاک (DSM) در ماسه روانگرا شده پامیس

 

 

خلاصه:

در این مقاله، طراحی و ساخت ستون های اختلاط عمیق (DSM) در خاک ماسه ای دارای پتانسیل روانگرایی پامیس (Pumice) در قالب یک مطالعه موردی ارائه شده است. ارزیابی نتایج آزمایش نفوذ استاندارد (CPT) دلالت بر این دارد که پتانسیل روانگرایی خاک محل به هنگام زلزله بسیار بالاست. این  ستون ها به عنوان روشی برای مقابله با روانگرایی انتخاب شد. ستون های خاک سیمانی DSM به صورت الگوی سلول سلول زیر فونداسیون به منظور محدود کردن انباشته خاک روانگرا شده چیده شدند.

آنالیز طراحی این نوع چینش از ستون ها هم با روش تعادل حدی مرسوم و هم با استفاده از نرم افزار های المان محدود انجام گرفت. کنترل کیفی دقیق ستون های جت گروتینگ (QC for Jet Grouting Columns) در طی روند اجرا ستون ها به منظور اطمینان از پیوستگی مقاومتی و اختلاط ستون ها در وضعیت جزر و مد سطح آب زیرزمینی انجام گرفت. آزمایش روی ستون های اجرا شده نشان داد که مقاومت فشاری تک محوره ستون ها به مقاومت بالای در نظر گرفته شده در طراحی در خاک ماسه ای دارای پتانسیل روانگرایی رسید.

 

اختلاط عمیق خاک (DSM) در ماسه روانگرا شده پامیس

 

اختلاط عمیق خاک (DSM) در ماسه روانگرا شده پامیس

 

چینش در نظر گرفته شده برای مقابله با روانگرایی در این پروژه به صورت زیر می باشد. این نحوه کنار هم قرار گرفتن ستون ها که با همپوشانی ستون های DSM ایجاد می شود تاثیر بسیاری در این خاک سست پروژه داشت.

نتایج حاصل از بهسازی خاک با روش سلول های DSM در جدول زیر ارائه شده است.همانطور که مشخص می باشد بهسازی توانسته ضریب اطمینان در برابر روانگرایی را در بعضی اعماق تا ۳ برابر افزایش دهد.

 

اختلاط عمیق خاک (DSM) در ماسه روانگرا شده پامیس

 

 

دانلود مقاله

 

[fusion_button link=”https://poranpey.com/wp-content/uploads/2017/10/deep-soil-mixing-in-liquefiable-pumiceous-sand.pdf” color=”custom” size=”large” type=”” shape=”” target=”_self” title=”” gradient_colors=”#ff8800″ gradient_hover_colors=”#0c00ff” accent_color=”#000″ accent_hover_color=”#fff” bevel_color=”” border_width=”” shadow=”” icon=”” icon_divider=”yes” icon_position=”left” modal=”” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″ class=”” id=””] Deep soil mixing in liquefiable pumiceous sand [/fusion_button]

 

با دیگران به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *