شماره های تماس
02144067947 – 09128051786
شماره های تماس: 02144067947 – 09128051786 | info@poranpey.com
Analysis-of-soldier-pile-wall-with-jet-grouting-as-retaining-system-for-deep-excavation

گودبرداری عمیق با سیستم ایجاد ستون های جت گروتینگ

گودبرداری عمیق با سیستم ایجاد ستون های جت گروتینگ یا تزریق با فشار بالا به عنوان دیوار نگهدارنده  

Analysis of soldier pile wall with jet-grouting as retaining system for deep excavation

 

ویژگی­های پروژه:

  • ساختمان اداری-دولتی شهر اسکوپیه
  • محیط گود زمین ۵۲ در ۲۳ متر، عمق گودبرداری ۱۲.۶ متر از سطح زمین
  • این محدوده با ساختمان­های مسکونی و خیابان احاطه شده است که امکان تخلیه آن­ها در حین عملیات گودبرداری وجود نداشت. نگهداری گود و پایدارسازی زمین همراه با کنترل آب­های زیرزمینی و آب­بند کردن گود مسائل مطرح در این پروژه بود.
  • وضعیت پروفیل خاک

 

نتایج گمانه ­های ۴۰ متری:

  • پروفیل همگن تا عمق ۳۲ متری از مصالح شن ماسه­ دار (SFs)
  • ۳۲ متر به بعد خاک مارن خوب متراکم شده (M).
  • سطح آب زیرزمین در عمق ۹.۷ متر

 

حل مسئله:

به دلیل وجود ساختمان­ها و دیگر زیرسازی­های اطراف گود، تغییرشکل مجاز برای این پروژه به حداکثر ۱۵ میلی­متر محدود شد. بنابراین طرح توأمان دیوار پایدارکننده با شمع و انکراژ موردتوجه قرار گرفت. البته طرح دیوار دیافراگمی هم مورد آنالیز قرار گرفته بود. طرح عمدتاً به استفاده از ستون­های جت گروتینگ به‌عنوان پرده آب­بند و همچنین آب­بند کف برای جلوگیری از ایجاد جریان آب توجه می­کرد. نهایتاً طرح دیوار نگه­دارنده با استفاده توأم از شمع و ستون­های جت گروتینگ منجر به اجرای ۱۰۱ شمع۸۰ سانتی­متر و فاصله مرکز به مرکز ۱۴۰ سانتی‌متر و ما­بین آن­ها ستون­های جت گروتینگ اجرا گردید. برای پایداری دیوار یک ردیف انکر در عمق ۳ متری سطح زمین بین ستون­های مسلح علاوه بر المان­های قبل طراحی گردید. همچنین با اجرای ستون­های جت گروتینگ آب­بندی گود به‌طور کامل انجام گرفت.

گودبرداری عمیق با سیستم ایجاد ستون های جت گروتینگ
گودبرداری به کمک دیوار نگه­دارنده جت گروتینگ

 

جت گروتینگ:

در ابتدا چندین نمونه برای به دست آوردن پارامترهای سامانه تزریق اجرا شد تا بهینه‌ترین حالت ازنظر ماشین­آلاتی برای قطرهای بیشتر تعیین شود. فشار تزریق روی ۴۰۰ بار تنظیم و افشانک ­های خروج دوغاب با قطر ۱.۸ میلی‌متر به کار گرفته شد. با نسبت آب به سیمان­های متفاوت همچنین سرعت چرخش مته دورانی متفاوت ۹ عدد نمونه جت گروتینگ اجرا گردید، بعد از ۷ روز از اجرا از این چند ستون  مغزه گیری و برای تعیین پارامترهای مقاومتی به آزمایشگاه فرستاده شد. مقاومت تک‌محوره به‌دست‌آمده از نتایج آزمایش روی این نمونه­ها برای مدل‌سازی طرح مورد استفاده قرار گرفت.

گودبرداری عمیق با سیستم ایجاد ستون های جت گروتینگ
مشاهدات صحرایی و کورهای گرفته شده از ستون­های آزمایشی جت گروتینگ a)مشاهده چشمی ستون­ها b)نمونه­های خاک-سیمان از ستون­های جت گروتینگ

 

گودبرداری عمیق با سیستم ایجاد ستون های جت گروتینگ

آنالیز طراحی:

پایداری کلی در گودبرداری فوق­الذکر در نرم‌افزار المان محدود پلکسیس دوبعدی[۱] محاسبه شد. در این برنامه تمامی مصالح به‌کاررفته برای پایداری گود مدل­سازی شد. برای طراحی این پروژه تحلیل دو مدل رفتاری موهر کولومب (MC) و مدل خاک سخت شونده توسط این برنامه انجام گرفت. پارامترهای ورودی در نظر گرفته‌شده برای خاک و ستون­های جت گروتینگ در جدول(۲-۷) آمده است.

مشخصات مصالح:

گودبرداری عمیق با سیستم ایجاد ستون های جت گروتینگ
مشخصات مصالح

با توجه به ادبیات فنی در مورد نسبت ارتباط سختی و مقاومت تک‌محوره جت گروتینگ برای مدل­سازی جت گروتینگ و اندازه­گیری تغییرشکل­های حاصله مدول یانگ جت گروتینگ را در روش مدل­سازی موهر کولومب  برابر   در نظر می‌گیریم که در این پروژه مقاومت فشاری تک‌محوره نمونه­ها حداقل برابر ۸ مگا پاسکال طبق نتایج آزمایشگاه به دست آمد. انکرها بعد از سعی و خطای مکرر با طول باند ۷ و طول کلی ۱۲ متر مدل­سازی شدند. بار وارده برابر ۳۳.۳۳ کیلو پاسکال به‌عنوان بار ترافیکی طرح در نظر گرفته شد.

نتایج تحلیل نشان‌دهنده تغییرشکل کلی در بالا گود کمتر از ۶ میلی­متر و در پنجه بین ۱۰ تا ۱۲ میلی­متر بودند. بیشترین تغییرشکل مربوط به وسط گود به میزان ۲۸ میلی­متر بالازدگی بود که آن‌هم به دلیل جریان آب و فشار رو به بالای آب در زیر گود بود. در طی عملیات تمام محاسبات طراحی پروژه با اندازه­گیری­های محل به‌وسیله ابزارگذاری کنترل و انطباق داشت. عملیات گودبرداری ظرف مدت ۲ ماه در مارس ۲۰۱۴ تمام و ساخت سازه آغاز گردید (شکل۲-۳۳).

گودبرداری عمیق با سیستم ایجاد ستون های جت گروتینگ
اتمام عملیات پایدارسازی گود با ستون­های جت گروتینگ

دانلود مقاله

 

[fusion_button link=”https://poranpey.com/wp-content/uploads/2019/09/Analysis-of-soldier-pile-wall-with-jet-grouting-as-retaining-system-for-deep-excavation.pdf” color=”custom” size=”large” type=”” shape=”” target=”_self” title=”” gradient_colors=”#ff8800″ gradient_hover_colors=”#0c00ff” accent_color=”#000″ accent_hover_color=”#fff” bevel_color=”” border_width=”” shadow=”” icon=”” icon_divider=”yes” icon_position=”left” modal=”” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″ class=”” id=””] Analysis of soldier pile wall with jet-grouting as retaining system for deep excavation [/fusion_button]

با دیگران به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *